Rzeka genów, czyli rozprawa z kreacjonistami

Co mają ze sobą wspólnego świnia, koń i drożdże? Dlaczego pszczoły „tańczą”? Czy jesteśmy potomkami afrykańskiej Ewy? Dlaczego ptaki tak dobrze latają, ryby pływają a małpy skaczą? Dlaczego kochamy życie, kochamy się kochać i kochamy dzieci? Na te i wiele, wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w niezwykłej książce Richarda Dawkinsa, pt Rzeka genów

Autor odkrywa przed nami odwieczną tajemnicę życia i wyjaśnia najbardziej złożone zjawiska natury. W błyskotliwy i humorystyczny sposób przekazuje wiedzę na temat historii istnienia wszelkich form życia na ziemi oraz przywraca dziecięcą fascynację przyrodą. Jednocześnie nie mogę zgodzić się z zarzutami, jakoby ta książka była „napisana zbyt naukowym językiem”, bądź „mocna przefilozofowana”. Nie jestem ekspertem z zakresu biologii i nie miałam z nią styczności od czasu napisania matury, ale wyjaśnienia autora nie sprawiły mi większych problemów ze zrozumieniem.

Dawkins omawiając darwinowską koncepcję ewolucji nie pozostawia miejsca dla domysłów i w bezkompromisowy sposób rozprawia się z ludźmi, według których tak złożone narządy, jak np. oko, nie mogły rozwinąć się w toku dziejów, lecz musiały zostać stworzone od razu w formie doskonałej przez Deus Creator. Wyjaśniając rozwój mimetyzmu u zwierząt i roślin czy funkcjonowanie ewolucyjnych form przejściowych pokazuje niewiedzę wszystkich, według których:

X musiał powstać według planu Stwórcy, […] bo pół X w ogóle nie mogłoby funkcjonować. Wszystkie części X musiały zostać złożone w jedną całość równocześnie, nie mogły więc stopniowo ewoluować.

Dlatego też nie polecam tej książki ortodoksyjnie wierzącym, ponieważ nie zostawiając miejsca na wątpliwości, będą prawdopodobnie albo negować wszystko, co powiedział autor, albo nieustannie poszukiwać błędów tracąc przy tym wiele istotnych informacji. 

Rzekę genów pochłonęłam niemal „na raz” i wciąż jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Jeśli ktoś z was zna podobne publikacje (poza innymi książkami tegoż autora) to bardzo proszę o podzielenie się tytułami.

 

rzeka-genow-b-iext2776223

 

 

 

 

Richard Dawkins
Rzeka genów
tłumaczenie: Marek Jannasz

Wydawnictwo CIS, 2007
Liczba stron: 224

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s