The Wolf Among Us a znane nam opowieści, cz. 1.

Przyszła mi do głowy ta analiza porównawcza już po pierwszym epizodzie TWAU, ponieważ zarówno moja praca licencjacka, jak i magisterska dotyczą baśni. Ta ostatnia ze szczególnym uwzględnieniem bada okrucieństwo występującego w opowieściach ludowych. Zanim jednak przejdę do porównywania, chcę nieco przybliżyć tym, którzy nie mieli okazji sięgnąć po tytuł The Wolf Among Us, o co w tej grze tak naprawdę chodzi. The Wolf Among Us to przygodówka stworzona przez studio TellTale Games, oparta o komiks Fables (w Polsce znanym pod tytułem Baśnie). Bohaterem, w którego wcielamy się podczas rozgrywki jest szeryf miasta Fabletown Bigby Wolf (Big Bad Wolf), którego większość zna choćby z Czerwonego Kapturka. Gra polega na odpowiednim prowadzeniu dialogów, przeszukiwaniu lokacji i rozwiązywaniu śledztwa. Ważnym elementem jest Urok (z gry Glamour), pozwalający utrzymywać ludzką postać i nie wzbudzać podejrzeń u zwykłych ludzi. Tym, którzy chcą zagrać w przygody Wilka ostrzegam, że dalsze słowa mogą zawierać spoilery.

Zdecydowałam, że te analizy będę publikować w częściach, ponieważ przez TWAU przewija się naprawdę wiele postaci, a chciałabym omówić ich znaczną większość. Z rozpoznaniem większości nie miałam problemu, jednak kilku bohaterów było mi kompletnie nieznanych, dopóki nie wyszperałam ich w książkach i internecie.

240px-ISC_Bigby_Butcher_ShopSzeryf Bigby – Wielki, zły wilk, którego można spotkać w baśniach takich jak Czerwony KapturekTrzy małe świnkiO wilku i siedmiu koźlątkach. W świecie gry pilnuje porządku w Fabletown i częściej chroni bohaterów baśniowych przed nimi samymi, niż przed zewnętrznymi zagrożeniami. W opowieściach braci Grimmów identyfikuje się go z jungowskim cieniem, mężczyzną, który jest zdolny wyrządzić dziewczętom krzywdę oraz ze zwierzęcą siłą. W grze cechy te nie są aż tak uwypuklone, jednak występują w niej nawiązania do tych identyfikacji, więc mimo swojego stanowiska stróża prawa, Bigby nie jest postacią specjalnie lubianą i szanowaną.

250px-ISC_Toad_Pawn_ShopToad (Ropuch) – z początku byłam przekonana, że to postać z Żabiego króla, jednak doszukałam się, że jego historia przedstawiona jest w książce O czym szumią wierzby Kennetha Grahame’a. Poznajemy go na samym początku, ponieważ to on zgłosił podejrzane zachowanie lokatora z góry. Z książki znany jest ze słomianego zapału i bogactwa. W grze wynajmuje mieszkania; ma też taksówkę, jednak nie stać go na Urok. Ma syna, Ropucha Juniora.

250px-ISC_Woody_Angry

Woodsman (Leśniczy, myśliwy) – wrogo nastawiony do Bigbiego i posiadający specjalną siekierę, która go unieszkodliwiła. W świecie Fabletown jest bankrutem, który często nadużywa alkoholu. Tęskni za dniami, w których był uznawany za bohatera, choć później przyznaje, że miał zamiar ograbić staruszkę i jej wnuczkę. W baśniach identyfikuje się go z animusem, psychologiczną męską siłą, którą powinna znaleźć w sobie kobieta w niebezpieczeństwie.

250px-FTH_Faith_StreetFaith (ang. Wiara, z baśni Wieloskórka lub Ośla skóra) – poznajemy ją jako prostytutkę, którą pobił Woodsman.  Jej historia okazuje się jedną ze smutniejszych – musiała uciekać przed ojcem, który chciał się z nią ożenić, bo tylko ona dorównywała urodą swojej zmarłej matce. W grze jest żoną księcia Lawrence’a, w baśni nigdy niestety nie poznajemy ani jej imienia, ani tym bardziej jej ukochanego, który uratował ją przed ojcem. Znalazłam do niej odniesienia, kiedy w grze pojawił się płaszcz uszyty m.in. z oślej skóry.

250px-ACM_Crane_EscortedIcabold Crane (Legenda o Sennej Kotlinie, film Jeździec bez głowy, gdzie jego rolę odgrywa Johnny Depp) – w opowiadaniu był młodym nauczycielem, który miał uczyć w szkole w Sleepy Hollow. Zakochał się on w córce farmera, Katarzynie Van Tessel, o której względy zabiegał także Brom Van Brunt. Od niego dowiadujemy się o Jeźdźcu bez głowy, w którego Crane nie wierzy. Później jednak okazuje się, że go spotkał i zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W grze jest burmistrzem Fabletown, który nadużywa swojej władzy, traktuje swoją pracę niezwykle poważnie, jednak często ignoruje potrzeby mniej zamożnych obywateli.

250px-ISC_Snow_Office

Snow White (ang. Śnieżka) – Któż nie zna historii tej dziewczyny? Otruta przez swoją macochę zostaje uratowana przez pocałunek księcia (wersja Disneya, najbardziej rozpowszechniona)/przez sługę, który potknął się, a zatrute jabłko wyleciało z jej ust (wersja braci Grimm)/ zgwałcona przez księcia, który już był żonaty, ugryziona w sutek przez jedno ze swoich dzieci (wersja pierwotna). W grze sprawuje funkcję administracyjną i pomaga Bigbiemu w rozwiązywaniu śledztwa. Później okazuje się, że była główną bohaterką obsesji Crane’a.

250px-ISC_Bufkin_Mirror

Bufkin (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) – w grze jest bibliotekarzem, który w wolnym czasie z chęcią sięga po butelkę. Nie znalazłam jednak poważniejszych odniesień do jego konkretnej postaci z Czarnoksiężnika, oprócz faktu, że jest on skrzydlatą małpą.

Na razie omówiłam tylko kilka postaci, które spotykamy w pierwszym epizodzie gry. Obiecuję, że omówienie kolejnych postaci powinno się niedługo pojawić. Tymczasem, z niecierpliwością czekam na swoją obronę magisterską, która odbędzie się już w poniedziałek, a dzień później – premiera ostatniego epizody The Wolf Among Us.

Reklamy
Comments
4 Komentarze to “The Wolf Among Us a znane nam opowieści, cz. 1.”
  1. Lolanta pisze:

    Powodzenia w poniedzialek 🙂

Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Postaci z tej niesamowitej gry zostało jeszcze sporo i muszę przyznać, że zajmuję się tym przede wszystkim ze względu na to, żeby odchorować zakończenie ostatniego epizodu. Pozostaje jeszcze nadzieja, że twórcy skuszą się na tworzenie drugiego sezonu, ale boję się, że nie dorównałby on pierwszemu. Przejdę jednak do kolejnych postaci. [Jeśli nie czytałeś pierwszej części możesz ją znaleźć TUTAJ.] […]

  2. […] przyjemnej lektury [kliknij tutaj, żeby przenieść się do poprzedniej części, bądź w to miejsce, żeby zapoznać się z pierwszą […]

  3. […] [Tutaj znajdziesz pierwszą część tej serii, zaś w tym miejscu drugą, a wreszcie tu trzecią]. […]Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: