Przyszła mi do głowy ta analiza porównawcza już po pierwszym epizodzie TWAU, ponieważ zarówno moja praca licencjacka, jak i magisterska dotyczą baśni. Ta ostatnia ze szczególnym uwzględnieniem bada okrucieństwo występującego w opowieściach ludowych. Zanim jednak przejdę do porównywania, chcę nieco przybliżyć tym, którzy nie mieli okazji sięgnąć po tytuł The Wolf Among Us, o co w tej grze tak naprawdę chodzi. The Wolf Among Us to przygodówka stworzona przez studio TellTale Games, oparta o komiks Fables (w Polsce znanym pod tytułem Baśnie). Bohaterem, w którego wcielamy się podczas rozgrywki jest szeryf miasta Fabletown Bigby Wolf (Big Bad Wolf), którego większość zna choćby z Czerwonego Kapturka. Gra polega na odpowiednim prowadzeniu dialogów, przeszukiwaniu lokacji i rozwiązywaniu śledztwa. Ważnym elementem jest Urok (z gry Glamour), pozwalający utrzymywać ludzką postać i nie wzbudzać podejrzeń u zwykłych ludzi. Tym, którzy chcą zagrać w przygody Wilka ostrzegam, że dalsze słowa mogą zawierać spoilery.

Zdecydowałam, że te analizy będę publikować w częściach, ponieważ przez TWAU przewija się naprawdę wiele postaci, a chciałabym omówić ich znaczną większość. Z rozpoznaniem większości nie miałam problemu, jednak kilku bohaterów było mi kompletnie nieznanych, dopóki nie wyszperałam ich w książkach i internecie.

240px-ISC_Bigby_Butcher_ShopSzeryf Bigby – Wielki, zły wilk, którego można spotkać w baśniach takich jak Czerwony KapturekTrzy małe świnkiO wilku i siedmiu koźlątkach. W świecie gry pilnuje porządku w Fabletown i częściej chroni bohaterów baśniowych przed nimi samymi, niż przed zewnętrznymi zagrożeniami. W opowieściach braci Grimmów identyfikuje się go z jungowskim cieniem, mężczyzną, który jest zdolny wyrządzić dziewczętom krzywdę oraz ze zwierzęcą siłą. W grze cechy te nie są aż tak uwypuklone, jednak występują w niej nawiązania do tych identyfikacji, więc mimo swojego stanowiska stróża prawa, Bigby nie jest postacią specjalnie lubianą i szanowaną.

250px-ISC_Toad_Pawn_ShopToad (Ropuch) – z początku byłam przekonana, że to postać z Żabiego króla, jednak doszukałam się, że jego historia przedstawiona jest w książce O czym szumią wierzby Kennetha Grahame’a. Poznajemy go na samym początku, ponieważ to on zgłosił podejrzane zachowanie lokatora z góry. Z książki znany jest ze słomianego zapału i bogactwa. W grze wynajmuje mieszkania; ma też taksówkę, jednak nie stać go na Urok. Ma syna, Ropucha Juniora.

250px-ISC_Woody_Angry

Woodsman (Leśniczy, myśliwy) – wrogo nastawiony do Bigbiego i posiadający specjalną siekierę, która go unieszkodliwiła. W świecie Fabletown jest bankrutem, który często nadużywa alkoholu. Tęskni za dniami, w których był uznawany za bohatera, choć później przyznaje, że miał zamiar ograbić staruszkę i jej wnuczkę. W baśniach identyfikuje się go z animusem, psychologiczną męską siłą, którą powinna znaleźć w sobie kobieta w niebezpieczeństwie.

250px-FTH_Faith_StreetFaith (ang. Wiara, z baśni Wieloskórka lub Ośla skóra) – poznajemy ją jako prostytutkę, którą pobił Woodsman.  Jej historia okazuje się jedną ze smutniejszych – musiała uciekać przed ojcem, który chciał się z nią ożenić, bo tylko ona dorównywała urodą swojej zmarłej matce. W grze jest żoną księcia Lawrence’a, w baśni nigdy niestety nie poznajemy ani jej imienia, ani tym bardziej jej ukochanego, który uratował ją przed ojcem. Znalazłam do niej odniesienia, kiedy w grze pojawił się płaszcz uszyty m.in. z oślej skóry.

250px-ACM_Crane_EscortedIcabold Crane (Legenda o Sennej Kotlinie, film Jeździec bez głowy, gdzie jego rolę odgrywa Johnny Depp) – w opowiadaniu był młodym nauczycielem, który miał uczyć w szkole w Sleepy Hollow. Zakochał się on w córce farmera, Katarzynie Van Tessel, o której względy zabiegał także Brom Van Brunt. Od niego dowiadujemy się o Jeźdźcu bez głowy, w którego Crane nie wierzy. Później jednak okazuje się, że go spotkał i zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. W grze jest burmistrzem Fabletown, który nadużywa swojej władzy, traktuje swoją pracę niezwykle poważnie, jednak często ignoruje potrzeby mniej zamożnych obywateli.

250px-ISC_Snow_Office

Snow White (ang. Śnieżka) – Któż nie zna historii tej dziewczyny? Otruta przez swoją macochę zostaje uratowana przez pocałunek księcia (wersja Disneya, najbardziej rozpowszechniona)/przez sługę, który potknął się, a zatrute jabłko wyleciało z jej ust (wersja braci Grimm)/ zgwałcona przez księcia, który już był żonaty, ugryziona w sutek przez jedno ze swoich dzieci (wersja pierwotna). W grze sprawuje funkcję administracyjną i pomaga Bigbiemu w rozwiązywaniu śledztwa. Później okazuje się, że była główną bohaterką obsesji Crane’a.

250px-ISC_Bufkin_Mirror

Bufkin (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) – w grze jest bibliotekarzem, który w wolnym czasie z chęcią sięga po butelkę. Nie znalazłam jednak poważniejszych odniesień do jego konkretnej postaci z Czarnoksiężnika, oprócz faktu, że jest on skrzydlatą małpą.

Na razie omówiłam tylko kilka postaci, które spotykamy w pierwszym epizodzie gry. Obiecuję, że omówienie kolejnych postaci powinno się niedługo pojawić. Tymczasem, z niecierpliwością czekam na swoją obronę magisterską, która odbędzie się już w poniedziałek, a dzień później – premiera ostatniego epizody The Wolf Among Us.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “The Wolf Among Us a znane nam opowieści, cz. 1.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s