Historia Gestapo, czyli los świata w rękach „panów”

Gestapo, czyli Geheime Staats-Polizei (Tajna Policja Państwowa) — organizacja, która przez dwanaście lat siała terror w całej Europie, stanowiła tylko jedną z wielu podwalin państwa nazistowskiego, jednak w swej złożoności strukturalnej i okrucieństwie działań prześcignęła najgorsze z myśli ludzkich. Jean Delarue przedstawia nam historię narzędzia władzy, które, wypaczone przez osobników pozbawionych wszelkich skrupułów, przestaje służyć narodowi i przechodzi w ręce jednej kasty.

Choć do tej pory powstało wiele pozycji szczegółowo omawiających działalność Gestapo w okresie drugiej wojny światowej, ta niezwykła książka idzie dalej, ukazując nam nazistowski mechanizm rządzenia za pomocą terroru i wyjaśnia w jaki sposób faszystowski reżim doszedł do władzy.

Ludzie, którzy stali u steru tej machiny, przez długi czas byli mało znani. Konieczne wydawało mi się ukazanie ich takimi, jakimi byli naprawdę — z ich ułomnościami i słabostkami, ale i z ich zaletami.

Jacques Delarue

Nie trzeba być fanem historii, by docenić dzieło Jacques’a Delarue’a. Napisane żywym i odczuwającym językiem pozwala nam wniknąć się w ówczesną atmosferę strachu. Nie zabrakło w nim również danych statystycznych uwiarygodniających przedstawianą opowieść. Jednak to, co najbardziej mnie zafascynowało w tej pozycji to piękny obiektywizm, który pozwala wyliczyć krzywdy i zbrodnie, ale nie przenosi odpowiedzialności na cały naród. Obiektywizm, który każe wybaczyć, ale nie pozwala zapomnieć.

Wydarzenia, które zniszczyły Niemcy […] mogły stać się udziałem każdego narodu. Z wolna zapominamy o przypadku Niemiec. Jeśli zawiedzie nas pamięć, jeżeli zaistnieją sprzyjające okoliczności, nadejdą niespokojne czasy, kiedy brak solidnych zapór na to pozwoli, znów może nas ogarnąć ta krwawa zaraza. Kto wówczas stanie się ofiarą?

Jacques Delarue

historia_gestapo

Jacques Delarue „Historia Gestapo”

przeł. Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s