Opowieść dla przyjaciela, czyli kolejny argument, by nie czytać biografii pisarzy

Nie, nie zgadzam się, nie mogę i nie chcę zgodzić się na sposób życia, jakiemu hołduje jedna z najbardziej poczytnych polskich poetek. Wiem, los ją skrzywdził i nie powinno tak być. Śmierć powinna przychodzić na paluszkach i zabierać po przeżyciu najlepszych chwil. Jednak nawet długotrwała choroba nie powinna dawać przyzwolenia dla egocentryzmu i niezmiernego samouwielbienia.

Kochała życie, ceniła siebie, swój talent, urodę, kochanków. Wiedziała lub czuła, jakim szczęściem jest dla niej matka. Była dostatecznie pyszna, by przyznać, że jej życie było ucztą. Ale równocześnie potrafiła spojrzeć na siebie jakby z drugiego brzegu i zastrzec, iż wielkie poczucie bogactwa i szczęścia wcale nie musiało być prawdą. Mogło być tylko możliwością, prawdopodobieństwem.

Grażyna Borkowska

Kochała życie — nie szanując zdrowia i lekkomyślnie pogłębiając swoją chorobę.

Ceniła siebie — i tylko siebie.

Była dostatecznie pyszna, by przyznać, że jej życie było ucztą — ucztą sponsorowaną przez innych, którzy powinni jedynie dawać i więcej nie ingerować.

Od lat jestem fanką poezji H. Poświatowskiej, niniejszej pozycji poszukiwałam od kilku, jeśli nie kilkunastu miesięcy, niestety, nie spełniła ona oczekiwań, jakich nabawiłam się po przeczytaniu kilku cytatów. Opowieść dla przyjaciela jest literackim pamiętnikiem napisanym pięknym, namiętnym i kształtnym językiem, lecz jeśli określa się ją „autobiograficzną opowieścią”, to główna bohaterka jest odpychającą kobietą, z którą nie chciałabym mieć do czynienia.

Szczerze zachęcam do lektury niniejszej pozycji i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, ponieważ wydaje mi się, że jestem odosobniona w swojej opinii (na podstawie przeczytanych opinii na portalu lubimyczytać.pl)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s