Złodziejka książek, czyli o kradzieży, którą zaaprobuje każdy czytelnik.

Nie byłam przekonana do tej książki, ponieważ porusza niezbyt lubianą przeze mnie tematykę wojny i przyznaję się bez bicia, że do jej przeczytania zostałam troszkę przymuszona. Efekt jest jednak taki, że było mi wstyd, że nie sięgnęłam po nią wcześniej.

Przeddzień wybuchu II wojny światowej. Poznajemy Liesel Meminger, która podróżuje pociągiem wraz z matką i bratem. Jej rodzicielka postanowiła oddać dzieci rodzinie zastępczej, tłumacząc, że tak będzie lepiej. Brat głównej bohaterki niestety nie przeżywa podróży pociągiem, tak więc w zupełnie obcym domu Liesel zostaje całkiem sama. Jej przybrana matka – Rosa Hubermann – gdyby żyła obecnie, zostałaby wielokrotnie oskarżona przez Rzecznika Praw Dziecka i trafiła do więzienia na długie lata. Za to jej przybrany ojciec, o typowo niemieckim imieniu Hans, podbił swoim sposobem życia moje serce.

Największą zaletą tej książki jest jej narrator – Śmierć. Uprzedza on często wydarzenia, które mają dopiero nastąpić, szeroko je komentując. Upodobał sobie Liesel i śledzi jej wszystkie poczynania. Wydaje się, że nawet ją lubi, jeśli śmierć może kogoś obdarzyć uczuciem.

To wspaniała historia, która uczy człowieka na nowo szacunku do umiejętności czytania i słowa pisanego, a także pokazuje mentalność niemiecką z trochę innej strony. Hans Hubermann nie popierał Hitlera i ukrywał Maksa Vandenburga, Żyda, podczas wojny. Niemniej miejscowość, w której żyją Hubermannowie często przecinana jest marszami Żydów do obozu w Dachau, podczas których niemieccy żołnierze nie szczędzą zsyłanym okrucieństwa.

Jeśli jeszcze nie czytałeś tej książki, nie rozumiem, dlaczego jeszcze nie biegniesz do biblioteki/księgarni po nią. No, już! Bo ktoś inny sprzątnie Ci ją sprzed nosa!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s