Biegnąca z wilkami, czyli jak kobieta powraca do prawdziwej siebie.

Biegnąca z wilkami jest książką Clarissy Pinkoli Estes, dyplomowanej psychoanalityczki szkoły Junga. Nie jest to jednak poradnik, jak powinna żyć kobieta, co wolno jej robić, a czego nie. Nie przypuszczam, żeby fanki książki Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam gdzie chcą znalazły w niej coś dla siebie, ponieważ jest to długa opowieść, złożona z kilkunastu baśni, którą snuje autorka, powoli docierając do naszych myśli. Kobieta sama czuje, jak powinna postępować, chociaż nikt jej nie każe. Pokazuje jedynie jak ważne są dla nas pewne aspekty życia i dlaczego nie powinnyśmy o nich zapominać.

Była tam anegdota na temat kobiety, która całe życie marzyła, żeby mieszkać w wielkim mieście, chodzić w pięknych sukniach, wielkich kapeluszach. Niestety, poznała swojego męża, który zabrał ją na swoją farmę. Tam urodziła mu dzieci, straciła swoją młodzieńczą energię na pracy w polu. Jednak pewnego dnia wyszorowała podłogę w kuchni, ubrała piękną suknię i strzeliła sobie w głowę. Biegnąca z wilkami to przestroga przed tym, żeby nie stać się zbyt miłą dziewczynką, która nie ma nic do powiedzenia, która rezygnuje z siebie dla innych, a potem kończy jak bohaterka opowieści powyżej. Nie wytrzymuje goryczy, która ją przepełnia, a na zatruwanie którą godziła się całe życie.

Ta książka to dialog z naszą duszą. Czyta się ją ciężko, choć nie jest napisana trudnym językiem. A jeśli nie zapomni się przesłania chociaż połowy z opowieści w niej zawartych, można się z zmienić w Dziką Kobietę. Ale nie miejcie złudzeń, że społeczeństwo nie będzie próbowało was poskromić. To jego przykre zadanie.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Biegnąca z wilkami, czyli jak kobieta powraca do prawdziwej siebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s