Dama Kameliowa, czyli jaka jest różnica między kurtyzaną a prostytutką.

Ojcowski talent literacki niewątpliwie spłynął na Aleksandra Dumasa, choć nie był on pisarzem tak płodnym, jak jego ojciec.

Dama Kameliowa to melodramat, opisany z perspektywy Armanda Duvalla, zwierzającego się ze swojej miłości do Małgorzaty Gautier narratorowi. W wielu streszczeniach tej powieści można napotkać stwierdzenie, że główna bohaterka była prostytutką. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ rola kurtyzany (którą pani Gautier niewątpliwie była), nie sprowadzała się tylko do zaspokajania męskiej frustracji seksualnej, ale przede wszystkim do dotrzymywania mu towarzystwa. Zresztą, kurtyzany były często bardzo dobrze wykształcone i inteligentne, stąd mogły pozwolić sobie na wybór człowieka, który je utrzymywał i spędzał z nimi czas. Ich sponsorzy, że użyję tego współczesnego słowa, często nie mieli pojęcia, że panie tego pokroju miały co najmniej kilku takich towarzyszy.

Skąd tytuł? Małgorzata Gautier nosiła przy swojej sukience kamelie (kwiaty). Ich kolor był swoistym sygnałem dla jej kochanków, czy może się z nimi spotkać, czy też nie. Do dzisiaj zresztą kurtyzany eufemistycznie nazywa się damami kameliowymi.

Słowo „melodramat” pewnie nie wszystkich zachęca do lektury, muszę jednak powiedzieć, że gdyby do dzisiaj pisano takie romanse ich lektura nie byłaby powodem do wstydu, ale dumy. Powieść ta jest krótka, świetnie napisana i wprowadza nas w cudowny klimat paryskiego życia towarzyskiego. Każdy, kto bierze literaturę na poważnie, powinien przynajmniej rozważyć lekturę tej książki. Ja ze swojej strony powiem krótko – żałuję, że wcześniej nie było mi dane sięgnąć po to dzieło.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Dama Kameliowa, czyli jaka jest różnica między kurtyzaną a prostytutką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s