Hrabia Monte Christo, czyli kac książkowy na kilka tygodni.

Nie muszę mówić, że z Aleksandrem Dumasem jest problem, ponieważ nazwał tak samo swojego syna i nie zawsze wiadomo, który z nich jest autorem książki. W tym przypadku sprawdziłam – jest nim ojciec.

Do ojca byłam trochę niechętnie nastawiona, ponieważ próbowałam przeczytać jego Trzech muszkieterów, ale nigdy nie skończyłam, więc sięgnęłam do literatury, którą wyprodukował syn – do Damy Kameliowej. Cudowna! I gdyby nie moje przekonanie, że syn także napisał Hrabiego Monte Christo, straciłabym jedną z lepszych książek bezpowrotnie w odmętach mojej zawziętości.

Głównym bohaterem tej powieści jest Edmund Dantes, młody i naiwny marynarz, który przez swoje osiągnięcia (ma zostać kapitanem statku) i przez odwzajemnioną miłość pięknej Katalonki Mercedes pada ofiarą spisku buchaltera okrętowego Danglarsa i zakochanego w Mercedes Fernand. W efekcie młody Edmund zostaje aresztowany w trakcie własnych zaręczyn i wtrącony do więzienia w zamku d’If.

Być może początek nie brzmi specjalnie zachęcająco i do porywających nie należy, ale styl pisania Dumasa ten mały uszczerbek w akcji szybko rekompensuje. Jaki jest efekt? Przez dobre dwa tygodnie po przeczytaniu wszystkich tomów Hrabiego nie czerpałam radości z żadnej innej książki. Czułam się, jak uderzona Obuchem Dobrej Literatury.

Po przeczytaniu tego dzieła jest jak po pierwszym zakochaniu – nie możesz jeść, inni ludzie nie sprawiają ci radości swoim towarzystwem i odczuwasz potworną tęsknotę 🙂

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Hrabia Monte Christo, czyli kac książkowy na kilka tygodni.

  1. Hrabia Monte Christo mówisz? Mój ojciec próbuje mi go wcisnąć od kilku lat… ale nigdy jakoś nie dałam rady, a to inne nowsze książki, a to nauka. Ale kurka, lubię jak powieści wciągają, a jak mówisz, że ta wciąga to może w końcu znajdę na Hrabie czas.. Leży sobie i się kurzy, więc chyba go przestawie na stolik książek do przeczytania, i się za niego wezmę 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s