Saga o Ludziach Lodu, czyli skandynawskie love story.

Przyznaję, że romanse zwykle wywołują na mojej twarzy ironiczny uśmieszek, jeśli nie parsknięcie śmiechem. Saga o Ludziach Lodu dostała ode mnie szansę i ku mojemu zdziwieniu, przyjemnie mnie rozczarowała. Nie miałam, rzecz jasna, przyjemności skończenia tej 47-tomowej lektury, jednak mogę powiedzieć już teraz, że to żaden wstyd zagłębić się w karty tej skandynawskiej opowieści.

Nie utrzymuję, oczywiście, że saga ta należy do książek głębokich i zmienia postrzeganie czytelnika, ale jest na pewno miłą alternatywą dla tych, którzy pragną odprężyć swój umysł jakąś lżejszą lekturą. Dodać należy, że oprócz wątków miłosnych, które stanowią integralną część każdego tomu, Margit Sandemo przedstawia w bardzo interesujący sposób obraz Skandynawii i jej historii (choć nie zawsze prawdziwej). Zaznaczyć muszę, że niewielu autorów zdobyłoby się na tak rozległą opowieść, obejmującą w czasie zdarzenia od XVI stulecia aż po wiek XX.

Nie będę specjalnie mocno zachęcała panów do przeczytania tej książki, bo prawdopodobnie nie utrafi w ich gust, ale też nie twierdzę, że dla męskiej części czytelników saga ta w ogóle się nie nadaje.

Bardzo ważnym elementem tej książki jest poruszenie problemu wewnętrznego zła. Nie jest ono dziedzictwem wszystkich bohaterów, a jedynie tych dotkniętych „przekleństwem”. Można jednak przenieść to na grunt jungowskiego archetypu cienia, z którym zmaga się każdy człowiek, niezależnie od wieku i pochodzenia.

Jeśli ktoś chce się przyjemnie rozczarować romansem i trochę przychylniejszym okiem spojrzeć na ten gatunek literacki, jest to książka, którą bym mu poleciła. Zwłaszcza, kiedy umysł ma wypełniony literaturą z tej „wyższej” półki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s